בלוג Archives - כתיבה אפקטיבית

יאללה, חברים, תאספו את המשפוחה, עוזבים את פייסבוק

חברים, קדימה, לארוז. עוזבים את פייסבוק. אין לנו מה לעשות שם יותר.

טוב, לא באמת. אבל קצת. בטח אם יש לכם עמוד עסקי בפייסבוק. כי בימים אלה, נראה כאילו מה שיש לפייסבוק לתת לעסק שלכם הופך פחות ופחות אטרקטיבי.

פעם, פייסבוק החביאה את התכנים בעמוד שלכם והכריחה אתכם להוציא כסף רק כדי שאנשים יקראו. אחר כך היא הורידה את החשיפה והעלתה את המחירים. ושוב. ועוד פעם. המגמה הזו נמשכה ונמשכה עד כדי כך, שהיום אתם צריכים לשלם כסף טוב רק כדי שאמא שלכם תקרא את העמוד שלכם בפייסבוק.

(אגב, אני מכיר אנשים שהיו משלמים כסף טוב כדי שאמא שלהם לא תקרא את העמוד שלהם, אבל זה עניין אחר לגמרי.)

ועכשיו, צוקי הודיע שהחשיפה של העמודים העסקיים תרד עוד יותר, לטובת עוד משפחה ועוד חברים. עכשיו, דונט גט מי רונג: משפחה וחברים זה יופי. אבל מסתבר שמשפחה וחברים זה רע מאוד לעסק. כאילו לא הספיק שהם רוצים תשומת לב וארוחת ערב, עכשיו הם גם באים במקום השיווק של העסק. וזה כבר נהיה בעייתי למדי, כי אם אין שיווק, איך נאכיל אותם?

ואני מזכיר לכם, השיטה הזו, שלוקחים לנו עוד ועוד כסף תמורת פחות ופחות חשיפה – היא שיטה שלא נותנת לנו לקוחות. הלקוחות הם לא שלנו, אלא של פייסבוק, שבסך הכל מאפשרת לנו לכתוב להם פה ושם. כמה זה רע? לי, למשל, יש 13 אלף עוקבים בעמוד העסקי בפייסבוק. נשמע מעולה, נכון? אתם יודעים כמה אימיילים של העוקבים האלה יש לי?

נכון, אף אחד.

למעשה, אין לי אפילו רשימה של האוהדים של העמוד העסקי שלי. פייסבוק מראה לי את המאות הבודדים האחרונים שהצטרפו – וזהו. וגם אותם היא מראה רק אחרי שהפכתי את העמוד העסקי ומצאתי את הפינה הנסתרת שבה הם מוחבאים.

אבל בעצם, אתם יודעים את כל זה. גם אצלכם זה ככה.

קצת מצחיק שבדיוק קבעתי תאריך לסדנת פייסבוק אפקטיבי לעסקים קטנים, שכבר כמעט התמלאה, אבל זה בסדר. חוקי הכתיבה האפקטיבית עובדים גם בפלטפורמות אחרות. מה שברור הוא שככל שנוקף הזמן, אני מגלה שמרבית התקציב של מפרסמים נבונים בפייסבוק מוקדש להוצאת פרטי הלקוחות מפייסבוק, כדי שהמפרסם יוכל לדבר איתם בפלטפורמות כמו בלוגים ורשימת תפוצה.

שהן שלנו. לא של פייסבוק.

רוצו לפתוח בלוג

מזכיר לכם שבשבוע שעבר קראתי לכם לפתוח בלוגים. לנתב את התנועה בחזרה אל הנכסים שלכם. ככה אני, לעת זקנה נהייתי מהפכן. אם זה עוזר, אז לא רק לכם אני אומר את זה. ובעניין זה, תזכורת גם לסדנת הבלוגריות ההולכת ומתמלאת שתיפתח בעוד שבועיים.

בשבוע שעבר ישבתי בחברת מזון גדולה מול תקציב שיווק של מאות אלפי שקלים בפייסבוק ועמוד של מאות אלפי עוקבים, ושאלתי את סמנכ”לית השיווק, “נו, וכמה כתובות אימייל של לקוחות יש לך?”

“אף אחת,” היא אמרה לי.

“יופי,” אמרתי לה. “אז תמשיכי לשלם לפייסבוק על הזכות להיראות, כמו שאת משלמת לשופרסל על הזכות להימכר. ובכל פעם שיש לפלטפורמות האלה גחמה חדשה תשברי את הראש מחדש איך את שומרת על העסק. או שבמקום זה תקחי חצי מהכסף, ותבני רשימת תפוצה של עשרות אלפים בתוך שנה, ותתחילי לדבר ישירות עם הלקוחות שלך”.

“כן, אבל לאן אני לוקחת אותם משם?” היא שאלה.

“לבלוג. את לא קוראת את רשימת התפוצה שלי?”

“לא,” היא אמרה לי. “ארוך מדי.”

המלצה:

  • עוד לא הייתי בסדנה של כנרת יפרח מנמלה. אני לגמרי מתכוון להגיע לשם כשאתפנה. מה שכן, את הספר המצוין  שלה קניתי,  והקבוצה שהיא הקימה בפייסבוק היא יופי של מרכז ידע על מיקרו קופי. חוץ מזה, ואת זה אני כן יודע ממקור ראשון: היא בחורה נהדרת עם קארמה טובה. בקיצור, אני סומך את ידי על כל מפעלותיה, מהרצאה ועד אפיון שפה ארגונית. דברו איתה. היא נהדרת.

איך ה-SEO השתלט לי על החיים

לפני כמה ימים כתבתי שכולם כולם צריכים לפתוח בלוג. בניסיון לתת דוגמה ולהקשיב לעצמי, התחלתי לעשות מעשה ולחזק את הבלוג שלי: גם לשפר טיפה את התכנים שזרקתי אליו בשנה האחרונה – וגם לעדכן אותו על בסיס קבוע.

מצאתי 42 פוסטים בבלוג. שזה לא מעט. חשבתי להוסיף להם קצת תמונות ואולי טיפה כותרות ביניים. אני לא אוהב אותן, אבל אני קורא הרבה עדויות שהן מקלות על הקריאה של אנשי העידן הזה, וזה לא נשמע תלוש מדי. וכמו שאני לוקח לי שבת ועובר פוסט אחרי פוסט כדי לשבץ אותם במה שחסר, אני פתאום רואה את התוסף הזה שאיזה מתכנת זרק לי בבלוג, ושמדרג את רמת ה-SEO וה-Readability שלי.

הנה, אני ממלא הוראות

קוראים לתוסף הזה yoast. זה די פשוט: אתה מקבל ציון בצבעים: אם אין צבע, אין ציון, אם הצבע הוא אדום, נכשלת, כתום – ככה ככה, ירוק – אתה תותח SEO. וגם עם ה-readability ככה. נקודות והכל. באה מכונה ואומרת לי מה רמת ה”נקראות” שלי.

יש לי הרבה עבודה.

#קללה ברוסית

בהתחלה, הניסיון לעמוד בחוקים הוא קצת ממכר. אתה מוסיף מילת פוקוס ותגים ועוד תקציר למנועי חיפוש. ואז אתה מזרזף מלמעלה טיפת כותרות ביניים ואיזה תמונה, ומדי פעם הצבע מתחלף. לפעמים אתה אשכרה מגיע לירוק. וכל הזמן אתה יכול לקרוא את ההוראות של התוסף הזה, שמסביר לך מה מומלץ לך לעשות ומה חסר ומה עשית מצוין.

לא אפקטיבי. אני

ואם ה-SEO זה צרה, אז מדד ה-Readability הוא ממש ברוך. הוא אשכרה יושב שם ואומר לי שהטקסט שלי לא קריא. ולא יודע איך אתם, אבל אני קצת רגיש לעניין הזה. כלומר, אני חושב שאני כותב בסדר גמור. אולי אפילו טוב. אבל המכונה הזאת יושבת שם ומספרת לי באיזה אחוז מהמשפטים שלי יש יותר מ-20 מילים. ושאני לא משתמש במילות קישור. ושלוקח לי זמן להגיע לעניין והקוראים שלי לא יודעים על מה אני כותב.

בקיצור, נראה לי שהתוסף רומז לי שאני לא אפקטיבי.

מה המשמעות של כל זה?

יש תובנה מאוחרי העניין המשעשע הזה: אם אתם מטייבים את ה-SEO של הבלוג שלכם (ואני לגמרי ממליץ שתעשו את זה כדי להגיע ליותר אנשים), תקשיבו לתוסף – אבל אל תשכחו של מי הבלוג. אם זה להוסיף לינק או תקציר או תמונה מדי פעם – זה אחלה. אבל אם אתם צריכים לשנות תוכן, להוסיף מילים שלא רציתם בכותרת או בפסקה הראשונה או משהו דומה – אז ה-SEO שלכם מנהל לכם את הבלוג. זה הזמן להרגיע.

ואם הוא רוצה את מילת הקוד או הפוקוס או התגיות שלו בפסקה הראשונה? אין בעיה. שיפתח בלוג משלו.

גם בפוסט הזה הנקראות שלי לא משהו. שייחנק התוסף.

אהלן. שמח שהגעת לכאן. בדיוק בזמן.

מזמין אתכם להשאיר לי פה פרטים. תקבלו עדכונים והזמנות לשיעורים השוטפים.

אפשר גם לבקש שאתקשר ואעזור לך להחליט. זה לגמרי בסדר.

צפריר

1