עצב, דכדוך, מציאות

אם לא תהיו עצובים, איך תהיו מאושרים

אם לא תהיו עצובים, איך תהיו מאושרים

אולי זה כי שוב אחרי החגים וכל העבודה היא כאן ועכשיו ולחוצה ודחופה. אני שוב נתקל בעצב. הרבה עצב מהרבה דרגות. כזה שעובר פה לרגע וכזה שתמיד פה. כזה שמעקצץ וגם כזה שמטביע. עצב של חברים, של לקוחות, של אנשים שעוברים ונוגעים ונושרת מהם פיסה של צער.

כל כך קשה לנו להפגין עצב. בעולם הזה אנחנו חייבים להפגין שליטה על כל אספקט בחיים שלנו, לקוחות מפורסמים, ילדים מתוקתקים, מנות מצולחתות וחתולים מהונדסים, ומי בכלל רוצה לקרוא בפייסבוק על כישלון, על דיכאון, על תחושת אובדן דרך.

אמל”קו לנו, באמא שלכם. וצלמו לנו מנה מדממת של שפית מהממת.

עצב זה עצובי

ואם לכולם קשה להפגין עצב בחוץ, לעצמאים פשוט אסור: זה רע ללקוחות, זה רע לספקים, לעובדים, לשותפים. זה רע למשפחה, לבנק, לפרנסה, לצמיחה. זה אפילו רע למדינה. המסר שאנחנו מקבלים הוא “שתוק, עצמאי יקר. סתמי, עצמאית. פשוט תדחפו את העצב הזה עמוק עמוק פנימה, תלבשו חיוך ותמשיכו לשחות.”

בקבוצות של שיווק ועצמאים לא תמצאו כמעט עצמאים שלא גומרים את החודש, שלא יודעים איך להחזיק לקוח, שנשברים מהיחסים עם עובד, לא תשמעו על עצב וייאוש מעוד יום עבודה, מהחיפוש של הלקוח הבא, הפרויקט הבא, לא תראו את האכזבה בעיניהם של בני זוג, לא תחושו את המיאוס הזה מלעשות עוד פעם את אותו הדבר: אותו פרויקט, אותו יום מכירות, אותה הרצאה, אותה מצגת.

לא תמצאו אותם אבל הם שם. הם בדרך כלל לא אומרים הרבה, אבל הם בכל מקום: בבניין המשרדים שלכם, בדירה הסמוכה, באים לקחת את הילדים מבית הספר, בתור לארוחת הצהריים במסעדה למטה, בצד הדרך. אנשים עם גוש גדול וכואב בבטן. עם או בלי ציפרלקס, פרוזק וזולופט, עם או בלי אובדן הדרך, רגשי האשמה, תחושות הכישלון.

הניחוש שלי הוא שהאנשים האלה הם רבים רבים. בעצם, כולנו חווים את התחושות האלו ברמות כאלה ואחרות של אינטנסיביות. אפילו האנשים שנראים לכם הכי מצליחים, הכי מאושרים, הכי עשו את זה – אפילו הם. גם כי הדיכאון הוא חלק אינטגרלי מהחיים בעידן שבו כבר לא בורחים מנמרים ודינוזאורים. וגם כי העצב יכול להיות כאבי גדילה והתפתחות. ולגדול בלי כאב זה בלוף של פרסומאים.

פרסומאים מדוכאים.

אל תוותרו על העצב שלכם. אל תדחפו אותו פנימה. תנו לעצמכם. לצעוק, לבכות, להקיא, ליילל, להתלונן. לבכות עוד פעם. שחררו את זה. תהיו עם זה. תהיו טובים לעצמכם.

אחרת מה שווה כל העבודה הזו?

המלצה

כשאנשים מבקשים את דעתי על ענייני ממשק, אני מפנה אותם לפוסט הנהדר הזה.

יאללה, שבוע מחויך שיהיה לכם. מאוזן לאוזן. מסנטר עד קודקוד. עד שיכאבו הלחיים. הלוואי הלוואי.

צפריר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

0
עגלת קניות
  • No products in the cart.
תכתוב תרוויח - צפריר בשן

למה רק אחד אם אפשר שניים?

לרגל השקת הספר החדש תכתוב תרוויח, שני הספרים ביחד במחיר של 149 ש”ח בלבד, כולל דמי משלוח.

הזמינו מהר לפני שייגמר (:  

אהלן. שמח שהגעת לכאן. בדיוק בזמן.

מזמין אתכם להשאיר לי פה פרטים. תקבלו עדכונים והזמנות לשיעורים השוטפים.

אפשר גם לבקש שאתקשר ואעזור לך להחליט. זה לגמרי בסדר.

צפריר