שיעור כתיבה קרצר - כתיבה אפקטיבית

שיעור כתיבה קרצר

שיעור כתיבה קרצר

עורכים ומשכתבים הם אנשים שלוקחים טקסטים ומשפרים אותם. פעם היו כאלה בעיתונים, והם דאגו שהטקסטים האיומים ברובם ששלחו הכתבים יהפכו למשהו שנעים ונוח לקרוא. היום יש פחות, כי העיתונות מתה וכבר שנים בעיקר מרקיבה. אבל לא נדבר על זה היום. היום יש פה שיעור כתיבה קצרצר.

העניין עם עורכים ומשכתבים, זה שבדרך כלל הם לא לגמרי “מבינים” מה הם עושים. כלומר, הם מבינים מצוין שהתפקיד שלהם הוא לשפר את הטקסט, והם אנשי מלאכה מעולים ברמה האינטואיטיבית, אבל לרוב הם לא יודעים (או לפחות לא טורחים לשאול את עצמם) למה הם מכניסים את התיקונים שלהם לטקסטים.

חלק מהעבודה שלי הוא להסביר את הלמה הזה. הנה שיעורון: משפט שכתבה תלמידה שלי:

“בכל בוקר בדרך לגן הם השקו אותו, בדקו אם גדל פרי, באיזה צבע הוא, האם הוא בשל לאכילה ודאגו להגן עליו מפני חרקים וציפורים.”

למה המשפט הזה לא כל כך טוב?

בעיה 1: כי הוא לא עקבי:

אם היה כתוב “הם השקו אותו, בדקו אם גדל פרי והגנו עליו מפני מזיקים”, היתה פה סדרה של פעלים ללא פירוט, שמתנהגים באופן דומה. במשפט המקורי היקף הפירוט אחרי כל פועל משתנה: 1. השקו אותו – אין פירוט. 2. האם גדל פרי: באיזה צבע, האם הוא בשל. 3. דאגו להגן עליו מפני חרקים וציפורים.

בעיה 2: הנושא מתחלף באמצע המשפט.

בקטע “באיזה צבע הוא, האם הוא בשל” – הכותבת מתייחסת לפרי ולא לשיח.

בעיה 3: פועל מורחב ופעולה מתמשכת.

אלה שתי בעיות בעצם. הראשונה היא “דאגו להגן” ששוברת את העקביות ומרחיבה את הפועל ללא סיבה של ממש. הבעיה השנייה היא שהפועל (וזה לא משנה אם אנחנו מתייחסים ל”דאגו” או “הגנו”), הוא פועל לא אקטיבי. כשאני עובר בבוקר אני בודק ומשקה. זו פעולה קצרה שאני עושה. אבל “דואג” ו”מגן”? אין פה פעולה של ממש. מה עשיתי? ספקתי כפיים? כיוונתי את רובה הסער שלי נגד יתוש חולף?

שיעור כתיבה קצרצר שהתארך

תאמרו לי, אתה פדנט. ואתם צודקים. אני קצת. ולפעמים הרבה. ותאמרו גם, ולמי יש כוח להתעכב על כאלה פינות אפלות ובלתי חשובות בעליל של כתיבה.

התשובה היא שכל הקוצם של יודים האלה מתכנסים בסופו של דבר לתוצר. לתוכן. כל קוצו של יוד כזה הוא חולייה חלשה בטקסט שלכם, ולא צריך הרבה חוליות חלשות כדי שהטקסט יפסיק להיות איכותי ומעניין, ולעתים אפילו יתחיל להישמע נחות.

אז תקפידו. דקדקו. מצטער אי אפשר לכתוב ממש נהדר בלי להתאמץ קצת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תכתוב תרוויח - צפריר בשן

למה רק אחד אם אפשר שניים?

לרגל השקת הספר החדש תכתוב תרוויח, שני הספרים ביחד במחיר של 149 ש”ח בלבד, כולל דמי משלוח.

הזמינו מהר לפני שייגמר (:  

אהלן. שמח שהגעת לכאן. בדיוק בזמן.

מזמין אתכם להשאיר לי פה פרטים. תקבלו עדכונים והזמנות לשיעורים השוטפים.

אפשר גם לבקש שאתקשר ואעזור לך להחליט. זה לגמרי בסדר.

צפריר

0
סל קניות
  • No products in the cart.
Subtotal: 
0
משלוח
40

סה"כ
40