ארוך או קצר - כתיבה אפקטיבית

הבלוג של כתיבה אפקטיבית

ארוך או קצר

אומרים שצריך להתחיל פוסט (וסדנה) בדינמיות ואנרגטיות מתפרצת.

אז אומרים.

בואו ננוח רגע לפני שמתחילים. כל הזמן אנרגיה ודינמיות. מה רע בלשבת בצילו של אקליפטוס? רציתי לכתוב ברוש, אבל כמה צל כבר תראו מברוש? ברוש זה חתיכת עץ לא אפקטיבי למטרות צל. מצד שני, כדי לשבור רוח אין כמוהו.

ריבוי אפשרויות הוא לא אפקטיבי. וגם ריבוי נושאים אינו אפקטיבי, אבל היום, היום אני לא אפקטיבי. היום, אם תרצו, אתם קוראים דיוור שכל כולו מחאה אנטי-אפקטיבית, פרו-מנוחתית, בלתי יעילה בעליל, בתחביר וגם בתמליל. היום אני מניף את נס המרד נגד עצמי, ואני כבר אראה לי מה זה.

הכל בגלל מאיר אריאל. עוד פעם הוא.

בשבוע שעבר גמרתי לקרוא את הביוגרפיה שלו. ואני לא מרבה לסיים באלה הימים. התחלות יש לי הרבה, אבל הסופים מעטים הם, נדירים הם, יחידים הם, בדידים הם. קלופים וטרופים ושטופים הם.

(אמרתי לכם פעם שיש לי נטייה לחקות כותבים שאני אוהב?)

בקיצור, את מאיר אריאל אני לא מכיר מספיק. אני מאלה שראו אותו פעמיים בפאב של הקיבוץ ושמעו איזה שנתיים את הבסט אוף שלו והתחברו (פויה!) בעיקר ללילה שקט עבר על ושיר כאב ועוד איזה שניים-שלושה מין כאלה טובים ורכים וארוכים ומתחכמים את עצמם לדעת.

לא מכיר מספיק, אבל מעריך עד בלי די. על גבול המעריץ. כזה ממזר עברי לא היה מאז שלונסקי (שבכלל היה אוקראיני). ועדיין, אם הייתי צריך לאפיין את הכתיבה של מאיר אריאל, הרי שהדבר הראשון שבא לי לראש הוא: לא אפקטיבי.

תנו חכמים: כושיליראבאק.

 

הדיוור הזה יוצא טיפה יותר ארוך מכפי שאני אוהב, אבל כמו שאמרתי, ככה זה כשאתה יוצא, דפקטיבי משהו, נגד האפקטיבי. וככה זה גם כשרוחו של העקוץ שורה על התוכן. למאיר אריאל הרי לא היו סימני קריאה. הכל אצלו סימן שאלה אחד גדול וממסטל, עם מבט של תימהון בלבנונית של העיניים.

(בסוף מצאו אותו מרוח על דפיו

של ביוגרף אחד

חשבו, גמר מזמן, אזל, הלך

נפטר, חדל, נכחד

מאידך התברר

לא עזב כלל את החדר

המילים שלו כולן

עוד נותרו בזה התדר

והוא חשב שאם ממילא

מנציחים אותו כבר אלה

אז ישמיע עוד ברבור

ברור

הרי נמשך פה הדיבור

וכך נולד זה הדיוור

מאיר מאיר)

קצר או ארוך

קצר הוא נחרץ. הוא יעיל. הוא אפקטיבי, לא עלינו. וארוך? ארוך הוא פחות. הרי ככל שנוספות ונכתבות עוד ועוד שורות, כך מאבד הכותב עוד ועוד קוראים. וזה לא מועיל כלל. אבל עדיין, הארוך דורש מהקורא יותר. יותר תשומת לב. יותר קוגניציה. יותר הרהור על פשר הברבור. וכך הוא גם ניטע יותר עמוק. וגם מניב יותר פירות.

טוב טוב, אסיים כאן. אניח איזו נקודה, איזה שחור פעוט בקיצו של משפט. שלא תיסחפו לעוד דחי או שניים לפני הצהריים. שלא אתמשך לכם לשבוע ולא לשבועיים. אבל אוסיף אולי עוד שוונץ אחד על זה שהיום קשה לנו מאי פעם להכיל ריבוי אפשרויות. בסוף בסוף אנחנו צריכים פיתרון: רגע, המורה, אז לכתוב קצר או ארוך? מה אתה ממליץ?

אני ממליץ להכיל את המורכבות

אני ממליץ להחיל מעט שוטטות

ורוח שטות

על ההתחבטות.

 

לכתוב ארוך, לכתוב קצר

לכתוב לרוחב ולאורך

לכתוב לחבר, לכתוב לזר

לכתוב לגובה.

ולנומך.

 

אני ממליץ

להפוך תקליט

לשבור תבנית

לרסק תבליט

לגלות תגלית

(ללא תכלית)

לקלוף יבלית

לשחרר שליט

דפליג מן לית

לא להחליט.

תזכורת אחרונה ודי:

סדנת מבוא לכתיבה אפקטיבית תיערך ביום חמישי הקרוב (17.5) בעשר בבוקר עד שתיים בצהריים. היא הולכת להיות קצת אחרת מהסדנאות החד יומיות שערכתי בעבר, אולי גם ברוח הניוזלטר הזה. אני מרשה לעצמי להתלבט. המחיר הוא 290 ש'. אשמח מאוד אם תבואו. הרבה יותר נעים לדבר אל אנשים ולא לעצמי.

המלצות:

אלה היתה אתמול בהרצאה שמלמדת צילום בסמארטפון וסטופ מושן והמליצה בחום. הממליצה מעידה שהמדריכה מצוינת, עניינית, נעימה, נטולת אגו – ובאופן כללי תענוג של בן אדם.

רוני גלבפיש, יקירת הניוזלטר הזה ובית ספר גבוה לכתיבה, ממשיכה בסדרת הסדנאות החד יומיות שלה על כתיבת רומנים. הקרובה: מסתורי התמה ופלאי העלילה. הייתי כבר בכמה הרצאות שלה ואין לכם מורה טובה יותר לכתיבה יוצרת.

הסדנה תתקיים ביום שני, 18.6.2018

בין השעות 20:30-16:30

במכון מופת, רחוב שושנה פרסיץ 15, תל אביב

הסדנאות הבאות בסדרה:

3.9.2018 – דמויות ויחסים

29.10.2018 – עריכה ושכתוב

24.12.2018 – לצאת לאור

זהו. לכו תדעו איזה ניוזלטר יהיה פה בפעם הבאה. אני מנחש שהוא עשוי להיות משהו קומפליטלי דיפרנט. ואולי משהו מתוק קומפוט. אם לא ניפגש פה שוב, איך נדע?

עד אז, שיהיו לכם ימים כאלה שבין עומר לגבינה, בין משל לשנינה. שיהיה לכם אור גדול בלב וצל טוב לשים תחתיו את הנפש.

צפריר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תכתוב תרוויח - צפריר בשן

למה רק אחד אם אפשר שניים?

לרגל השקת הספר החדש תכתוב תרוויח, שני הספרים ביחד במחיר של 149 ש"ח בלבד, כולל דמי משלוח.

הזמינו מהר לפני שייגמר (: